چاپ افست

چاپ کتاب

چاپ کتاب در تعداد پایین

چاپ کتاب یکی از موثرترین فاکتورها در سابقه علمی است. با استفاده از کتاب می‌توانید به راحتی به اهداف بزرگی که دارید، برسید. فرقی نمی‌کند که دانشجو باشید یا این‌که تحصیلات خود را در مقطع دکترا تمام کرده‌اید، به هر حال چاپ کردن در هر مقطعی می‌تواند رتبه علمی شما را افزایش دهد.

موضوع کتاب هر چیزی می‌تواند باشد. یکی تجربیات خود از انجام دادن ده‌ها پروژه را به صورت کتاب در می‌آورد، یکی هم کتاب را برای راهنمایی کردن مشتریان در استفاده از محصولات، کتاب چاپ می‌کند.

چاپ کتاب در تعداد پایین

چاپ‌کتاب چه مراحلی دارد؟

برای چاپ کردن‌کتاب در مرحله اول نیاز دارید تا اثر دست نوشته یا تالیف شده آن را آماده کنید. سپس در مرحله دوم اثر اصلی یا اولیه را نمونه خوانی می‌کند. بعد از نمونه خوانی، نوبت به اصلاح کردن اشتباهات چاپی می‌رسد.

در این مرحله ویراستار، کتاب را از نظر فنی بررسی می‌کند. بعد از اینکه ویراستاران کار خود را انجام دادند، نوبت به کارهای زیر می‌رسد:

 • سطربندی و جدول بندی
 • صفحه بندی
 • طراحی جلد
 • چاپ نمونه
 • گرفتن شماره شابک
 • ارسال یک فایل از کتاب به کتابخانه ملی و دریافت فیپا
 • درج فیپا در فایل
 • ارسال کردن آن به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و گرفتن مجوز
 • ارسال به چاپخانه
 • چاپ کردن کتاب

به طور کلی درصورتی که مجوز چاپ نمودن کتاب اخذ شود، امکان طراحی کردن جلد و سایر موارد فراهم می‌شود. طراحی جلد معمولا با حضور نویسنده کتاب انجام خواهد شد و در صورتی که نویسنده طرح را تایید کرده باشد، سایر مراحل هم طی می‌شوند.

چاپ کتاب

چاپ کردن کتاب به تعداد محدود

چاپ‌کتاب به صورت محدود معمولا توسط دانشجویانی انجام می‌شود که قصد دارند، پایان نامه خود را به کتاب تبدیل کنند. استفاده از این روش مزایای زیادی دارد.

در ادامه برخی از این مزایا را مشاهده می‌کنید:

 • هزینه کمتری بابت چاپ پرداخت می‌کنید.
 • زمان کمتری برای چاپ کردن کتاب صرف می‌شود.
 • با چاپ تعداد کم کتاب می‌توانید میزان استقبال از آن را مورد بررسی قرار دهید.
 • بازار را ارزیابی می‌کنید.
 • اگر ایراداتی در کتاب بود، با حداقل هزینه می‌توانید آن‌ها را برطرف کنید.

تیراژ کتاب و هزینه چاپ

یکی از عوامل موثر در هزینه چاپ تعداد تیراژ آن است. البته این مورد، تنها عامل موثر نیست و سایر عوامل روی هزینه چاپ کردن کتاب تاثیر دارند. برای مثال نوع صحافی، نوع چاپی که برای آن انتخاب می‌کنید، جنس صفحه‌ها و تعداد آن‌ها و سایز کتاب از جمله عواملی هستند که روی هزینه نهایی چاپ کتب تاثیر دارند. معمولا هرچقدر که جنس جلد کتاب و صفحه‌ها بهتر باشد، هزینه چاپ بیشتر خواهد بود.

یکی از سایر عوامل موثر روی هزینه چاپ کردن کتاب، رنگ‌ها هستند. هرچه که تعداد رنگ‌های استفاده شده در کتاب بیشتر باشد، هزینه بیشتری برای چاپ باید پرداخت کنید.

البته توصیه می‌شود که برای به صرفه بودن هزینه، حتما از چاپ افست استفاده کنید. چون وقتی که تیراژ کتاب پایین باشد، استفاده از روش چاپ دیجیتال خیلی به صرفه نخواهد بود. درضمن بعضی از کارها مانند صفحه آرایی یا طراحی جلد به تیراژ کتاب بستگی ندارد. به همین دلیل هرچقدر که تیراژ بالاتر برود، تاثیری روی قیمت نهایی آن ندارد.

تیراژ کتاب و هزینه چاپ

آیا انواع روش‌های چاپ‌کتاب را می شناسید؟

آیا می‌دانید که کتاب‌ها را به چند روش می‌توان چاپ کرد؟ یکی از روش‌های رایج چاپ‌کتاب، روش دیجیتال است. در این روش تنها یک نسخه از کتاب چاپ می‌شود. این روش بیشتر توسط افرادی که در ادامه نام می‌بریم، مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • دانشجویان
 • مولفین
 • اساتید دانشگاه
 • سازمان‌ها
 • شرکت‌ها
 • موسسات

در خیلی از موارد پیش می‌آید که این افراد یا نهادها نیاز به یک نسخه کتاب اختصاصی دارند. بنابراین از روش چاپ دیجیتال استفاده می‌کنند. در واقع این افراد هدفشان از چاپ، کسب درآمد نیست. به همین دلیل است که از این روش استفاده می‌کنند.

چاپ افست چیست؟

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چاپ کردن یک کتاب چقدر زمان می‌برد؟ معمولا برای چاپ کردن کتاب‌هایی با تیراژ بالا، از چاپ افست استفاده می‌شود. به این دلیل که این روش بسیار به صرفه است. معمولا در تیراژهای زیر 500 استفاده از روش دیجیتال برای چاپ کردن بسیار به صرفه است؛ اما وقتی که تیراژ از این عدد بالاتر می‌رود، بهتر است که از روش چاپ آفست استفاده شود.

چاپ کتاب

نکات مهم چاپ انواع کتاب

در چاپ انواع کتاب یک سری نکات مهمی وجود دارد که در این بخش به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. همان‌طور که می دانید مولف یا نویسنده کتاب باید در ابتدا، فایلی از کتاب خود را آماده کند. این کار بسیار ساده خواهد بود. به این دلیل که نرم افزارهای کامپیوتری، پیشرفت زیادی کرده‌اند و به سادگی می‌توان فایل کتاب را آماده کرد.

برای این کار می‌توانید از نرم افزارهای زیر استفاده کنید:

 • ورد
 • ایندیزاین

این دو کتاب در حال حاضر از بهترین نرم افزارهای موجود برای آماده کردن فایل کتاب هستند. از بین این دو گزینه، انتخاب ورد به دلیل دسترسی راحت‌تر، می‌تواند بهتر باشد. به هر حال اگر خودتان به خوبی با این نرم‌افزارها آشنا نیستید، می‌توانید این کار را به یک متخصص که در زمینه چاپ کردن کتاب سابقه دارد، بسپارید.

یکی از نکات مهم دیگری که در چاپ وجود دارد این است که صفحه آرایی کتاب نباید باعث شود که خواننده از موضوع اصلی یعنی متن کتاب دور شود.

البته تاثیر استفاده از طرح و خلاقیت در کتاب در جذب خواننده غیرقابل انکار است؛ اما این کار نباید به آن شدتی برسد که حواس خواننده از مطالعه کتاب پرت شود و نتواند منظور نویسنده را درک کند.

دقت کنید که برای شماره گذاری کتاب نیازی نیست از همان ابتدای کتاب، انجام شود. بلکه می‌توان این کار را از صفحات بعدی شروع کرد که صحیح‌تر است.

چاپ کتاب

چاپ‌کتاب در تعداد پایین

چاپ کردن کتاب در تعداد پایین و دلخواه شما، شامل مراحل زیر می گردد .

در ابتدا باید گفت که چاپ انواع کتاب شما در تعداد پایین به صورت چاپ دیجیتال و با بهترین کیفیت انجام می گردد.

طراحی اولیه کتاب برای چاپ در تعداد پایین:

شامل طراحی های فونت، قطع کتاب، تعداد صفحات و …

حروف چینی و صفحه آرایی برای چاپ در تعداد پایین:

 • تایپ متون دست نویس
 • اسکن عکس ها
 • رسم نمودار ها و جداول در نرم افزار
 • پرینت و غلط گیری اولیه
 • اصلاح غلط ها و پرینت و چک نهایی
 • تهیه ماکت کتاب با صحافی کامل

طراحی جلد برای چاپ در تعداد پایین:

بدون شک مهمترین و پر رنگ ترین قسمت طراحی کتاب طراحی جلد کتاب است. چیزی که مخاطب را جذب و قانع برای خرید کتاب شما می کند. فراموش نکنید جلد کتاب شما نمایش گر محتوای درون کتاب می باشد.

دریافت شابک از خانه کتاب:

دریافت کد اختصاصی و انحصاری کتاب شما توسط ما که اثر شما را در ایران و جهان محفوظ و شناخته شده می کند.

ثبت اثر در کتابخانه ملی و دریافت فیپا:

در این مرحله ما فهرست کتاب شما را قبل از چاپ در کتابخانه ملی ایران ثبت می نماییم.

گرفتن مجوز ارشاد جهت چاپ:

این بخش زمان بر ترین قسمت کار ما می باشد.

بعد از طی مراحل بالا و آماده کردن نسخه کامل و بدون غلط کتاب با توجه به موضوع کتاب دریافت مجوز ارشاد بین 1 تا 3 ماه زمان می گیرد.

چاپ و اخذ اعلام وصول کتاب:

خوب حالا کتاب شما با بهترین کیفیت چاپ میشه و بر حسب تعداد چاپ شده تعدادی برای وزارت ارشاد ارسال می کنیم.

توضیحات تکمیلی چاپ در تعداد پایین

چاپ‌کردن کتاب در تعداد پایین بیشتر برای افرادی کاربرد دارد که می خواهند پایان نامه خود را تبدیل به کتاب کنند. برای کسانی که برای گرفتن مجوزی خاص باید کتاب چاپ شده داشته باشند. عزیزانی که برای دل خودشان کتاب چاپ می کنند و به فکر فروش و سود آوری از کتاب نیستند یا برای قوی کردن رزومه و یا …

چاپ در تعداد محدود در کشور های اروپایی نیز مرسوم می باشد. به دلیل هزینه های بالا کاغذ و چاپ این روشی مقرون به صرفه می باشد.

کلام آخر

چاپ‌کتاب تاثیر زیادی بر افزایش رتبه علمی دارد. بنابراین مهم است که در هر مقطعی که باشید، اگر هدفتان بزرگ باشد، از این فرصت استفاده کنید. چاپ  مراحلی دارد که در این مطلب به آن‌ها اشاره کردیم.

به طور کلی برای چاپ کردن کتاب، مهم ترین مرحله آماده کردن یک فایل از آن جهت بررسی و اخذ مجوز است. سپس بعد از اینکه مجوز کتاب دریافت شد، باید طراحی جلد آن انجام شود.

لازم به ذکر است که طرح در نهایت باید به تایید نویسنده برسد و بعد وارد مرحله چاپ شود. چاپ کردن کتاب روش‌های مختلفی دارد که در همین مطلب به آن‌ها اشاره کردیم و به مزیت‌های آن‌ها را هم گفتیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *