چاپ افست, چاپ دیجیتال

چاپ بروشور

بروشور اسلیپ کیس

چاپ بروشور با چه نوع چاپی مناسب است؟ آیا تا به حال شده است که هنگامی که در مطب دکتر یا داروخانه نشسته باشید و برای این‌که حوصله‌تان سر نرود، یکی از آن کتابچه‌های رنگی موجود را بردارید و شروع به مطالعه آن کنید؟ یا حتی وقتی در بانک هستید و منتظرید تا نوبت شما برسد، چند دقیقه‌ای برگه‌های تاشده کوچک که شامل محتوایی درباره خدمات بانک هستند را بخوانید؟ این کتابچه‌های کوچک و کاربردی را بروشور می‌گوییم. قبل از چاپ بروشور ابتدا آن را طراحی می‌کنند و بعد از چاپ، بین مخاطبین در مکان‌های مختلف توزیع می‌کنند.

چاپ بروشور

بروشور چه کاربردی دارد؟

همان‌طور که در مقدمه هم اشاره کردیم، بروشور نوعی کتابچه کوچک است که قرار است به صورت خلاصه و مفید اطلاعاتی را به خواننده منتقل کند. با این‌که اغلب بروشورها برای تبلیغات استفاده می‌شوند، اما گاهی برای انتقال اطلاعات مفید، نهادهای مختلف بروشور چاپ می‌کنند.

شرکت‌ها و کسب‌وکارهای مختلف برای معرفی خدمات و محصولات خود سراغ طراحی و چاپ بروشور می‌روند. بروشور بسته به هدف استفاده، می‌تواند 2لتی یا 3لتی باشد. جنس بروشور می‌تواند انواع مختلفی باشد که در ادامه بیشتر درباره این موضوع صحبت می‌کنیم.

قبل از چاپ بروشور، آن را طراحی می‌کنند

قبل از این‌که بروشور را چاپ کنند، ابتدا آن را با استفاده از نرم‌افزارهای گرافیکی مانند فوتوشاپ طراحی می‌کنند و بعد از این‌که مشتری طرح را پسندید و تایید کرد، حالا نوبت به چاپ کردن بروشور می‌رسد. البته یکی از موارد دیگری که قبل از چاپ باید توسط مشتری مشخص شود، نوع یا جنس کاغذ است. جنس کاغذی که برای چاپ بروشور استفاده می‌شود، می‌تواند از گلاسه، مقوای باکیفیت یا سایر موارد باشد.

بروشور 2لت

بروشور 2لت یک خط تا دارد و یکی از بهترین گزینه‌ها برای معرفی محصول هستند که بسیاری از شرکت‌ها وقتی می‌خواهند خدمات یا محصول جدید خود را به مردم معرفی کنند از بروشور 2لتی استفاده می‌کنند. گاهی وقت‌ها برای اطلاع رسانی موضوع خاصی، از این نوع بروشورها استفاده می‌شود.

اگر می‌خواهید بروشور را برای معرفی محصول خود استفاده کنید، حتما نسبت به طراحی آن حساسیت نشان دهید و سعی کنید بهترین طرح را انتخاب کنید. به طوری‌که بروشور در خواننده این حس را ایجاد کند که خدمات یا محصول شما، نسبت به بقیه فرق دارد و نسبت به استفاده از آن‌ها ترغیب شود.

بروشور چه کاربردی دارد؟

بروشور 3لت

بروشور 3لت یکی از پرطرفدارترین انواع بروشورها است که دو خط تا دارد. فرقی نمی‌کند که بروشور 3لت یا 2لت سفارش داده باشید، نکته‌ای که درباره لت‌های بروشور اهمیت دارد، این است که حتما باید لت‌های آن هم اندازه باشند. بروشور هر تعداد لت که داشته باشد، در طرح‌های مختلفی قابل چاپ است. برای مثال می‌توانید آن را به صورت مات و تیره یا روشن براق سفارش دهید.

کاربردهای چاپ بروشور

شاید با خود فکر کنید که از بروشور تنها برای تبلیغات استفاده می‌شود. در صورتی که این‌طور نیست و بروشور استفاده‌های خیلی زیادی دارد. یکی از رایج‌ترین استفاده‌هایی که از چاپ بروشور می‌شود، طراحی منو برای کافه یا رستوران است. این گونه بروشورها را می‌توان بسیار متنوع طراحی و چاپ کرد. برای مثال در کنار نام و قیمت غذا، می‌توان تصویر آن را هم قرار داد.

یکی دیگر از کاربردهای بروشور، ایجاد محتواهای آموزشی است. برای مثال مدرسه، آموزشگاه یا هرجای آموزشی دیگر هرگاه که بخواهد محتوای آموزشی را به افراد آن‌جا منتقل کند، از بروشورهای آموزشی استفاده می‌کند.

بیشتر محتوای این نوع بروشورها با توجه به هدف آموزش، می‌تواند تصویر یا متن باشد. گاهی هم در یک درمانگاه یا کیلینیک، بروشورهای آموزشی را برای آموزش بیماران چاپ و در اتاق انتظار یا روی میز پذیرش قرار می‌دهند.

کاربردهای بروشور

استفاده از بروشور برای راهنمای گردشگران

اگر به گردشگری علاقه داشته باشید و همیشه برای خودتان برنامه سفر می‌چینید، پس تا به حال از بروشورهای آموزشی استفاده کرده‌اید. در شهرهایی که جاذبه‌های گردشگری دارند یا در سایر امکان گردشگری که خارج از شهر هستند، برای آَشنایی بیشتر گردشگران از بروشورهای آموزشی استفاده می‌شود.

در این نوع بروشورها معمول اطلاعاتی درباره جاذبه گردشگری، تاریخ آن یا اتفاقاتی که در طول تاریخ در آن منطقه رخ داده است وجود دارد. معمولا این بروشورها به صورت رایگان بین گردشگران توزیع می‌شوند و شامل تصاویر و آموزش‌های مفیدی هستند. حتی گاهی نقشه آن شهر یا منطقه را هم جهت آشنایی بیشتر مسافران در بروشور چاپ می‌کنند.

چاپ بروشورهای فرمی

چاپ بروشور می‌تواند به صورت فرمی باشد. این نوع بروشورها به صورت کتابچه هستند و ویژگی‌های بارز آن‌ها هم این است که تعداد صفحات زیادی دارند. به همین دلیل است که آن‌ها را صحافی می‌کنند. برای صحافی کردن بروشورهای فرمی، معمولا از چسب گرم و منگنه استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که بروشوری که لتی باشد، صفحات کمتری نسبت به بروشور فرمی دارد.
معمولا وقتی کسی بخواهد از محتوای زیادی در بروشور استفاده کند، نوع فرمی گزینه مناسبی است. در صفحه اول یا جلد بروشور فرمی از نام شرکت استفاده می‌کنند و سپس داخل محتوای مربوط به آن که شامل عکس و تصویر می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صفحه آخر هم معمولا اطلاعاتی مانند شماره‌های تماس و آدرس شرکت نوشته می‌شود.

کاربردهای بروشور

چاپ بروشور اسلیپ کیس

بروشور اسلیپ کیس را می‌توان به عنوان پوشه هم استفاده کرد. این نوع بروشور معمولا به شکل پوشه یا فولدر است که برگه‌ها درون آن قرار می‌گیرند. البته برگه‌هایی که درون آن قرار می‌گیرند، به صورت جدا جدا هستند.

به عبارت دیگر صحافی یا منگنه نشده‌اند. این نوع بروشورها را معمولا از نوع کاغذ گلاسه چاپ می‌کنند. به همین دلیل هم هست که مقاومت بیشتری نسبت به انواع دیگر دارند. وقتی که کار چاپ برگه‌ها تمام شد، روی آن‌ها را با سلفون می‌پوشانند. به این ترتیب پوشه مقاومت بیشتری خواهد داشت.

جمع بندی

چاپ بروشور با اهداف مختلفی انجام می‌شود. هرکسی می‌تواند برای معرفی محصول، شرکت یا سایر امور تبلیغاتی از بروشور استفاده کند. بروشور همیشه برای تبلیغات استفاده نمی‌شود. خیلی وقت‌ها برای اطلاع رسانی‌ها یا آموزش یک محتوا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بروشورها چند نوع هستند که در همین مطلب به طور کامل آن‌ها را توضیح دادیم. بروشوری‌های 2لتی و 3لتی دو نوع بروشور هستند که تعداد برگه‌های آنها کمتر است.

نوع دیگری از بروشورها هم هستند که به صورت فولدر ساخته می‌شوند و برای مقاوم کردن آن‌ها بعد از چاپ، با سلفون پوشانده می‌شوند. از نظر ساختار هم می‌تواند بروشورهای مختلفی را نام برد. برای مثال بروشورهای روی میز پیشخوان یا بروشورهای پستی باهم فرق دارند. برای چاپ تمام انواع برشورها از چاپ افست و چاپ دیجیتالی استفاده می شود. انتخاب نوع چاپ به مقدار هزینه پرداختی شما دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *