پلات لمینت

چاپ باکیفیت با توجه به تمامی جزئیات

تبلیغات یکی از مهمترین حوزه های هر کسب و کاری است. هر شرکت و یا کسب و کاری بخش اعظمی از بودجه خودش را هر ساله صرف تبلیغات مختلف می کند. یکی از این تبلیغات که بسیار نیز کاربرد دارد، چاپ انواع بروشور، بنر، کاتالوگ و … است. از این رو می توان به سادگی متوجه شد که عملیات چاپ چه تاثیر عمیقی بر روی تبلیغات دارد. یکی از روش های مهم چاپ، چاپ پلات و لمینت است. این مدل چاپ منجر به رسیدن به نهایت دقت و کیفیت خواهد شد.

چاپ پلات لمینت چیست؟

امروزه به صورت کلی از دو روش چاپ مختلف استفاده می شود. یکی از این روش ها چاپ افست و دیگری چاپ دیجیتال است. تفاوت های مهم چاپ دیجیتال با چاپ افست در این است که این مدل چاپ دارای سرعت بالاتری بوده و محصول نهایی، کیفیت بیشتری خواهد داشت. اما از این مدل چاپ، بیشتر در مواقعی استفاده می شود که تیراژ چاپ پایین باشد. چاپ پلات و لمینت یکی از انواع چاپ دیجیتال است. از این چاپ بیشتر در مواقعی استفاده می شود که قرار باشد تصاویر عریض به چاپ برسند.

از این رو در چاپ پوسترهای عریض و تصاویر بزرگ از چاپ پلات و لمینت استفاده می کنند. چاپ پلات چاپی است که به کمک دستگاه پلاتر صورت می گیرد. این دستگاه دیجیتالی دارای جوهر افشان هایی بوده که بر پایه آب عمل می کنند. به بیان دیگر، حلال این جوهرها، آب خواهد بود. لمینت نیز یک روکشی است که بر روی محصول و تصویر نهایی کشیده خواهد شد. استفاده از چنین روکشی بر روی چاپ پلات موجب بالا رفتن اسقامت و استحکام آن خواهد شد.

از این رو چاپ پلات و لمینت را می توان یکی از بهترین نوع چاپ های موجود در بازار معرفی کرد که تصویر و محصول نهایی آن نه تنها کیفیت بسیار مناسبی دارد، بلکه دارای استحکام خوبی بوده و طول عمرآن افزایش پیدا کرده است.

موارد کاربرد استفاده از چاپ پلات لمینت

همانطور که تا کنون نیز متوجه شده اید، هر زمان که نیاز باشد کیفیت نهایی محصول ما بالا برود، بهتر است از این روش چاپ استفاده کنیم. همچنین یکی دیگر از موارد مهم در استفاده از این چاپ این است که تعداد تیراژ چاپی ما، کم باشد. امروزه از محصولاتی که به کمک چاپ پلات و لمینت تولید شده اند در نمایشگاه ها و مراکز مختلف برای به نمایش در آمدن اطلاعات استفاده می کنند. از این رو انجاک بخش عمده از ای تبلیغات، به دوش چنین روش چاپی است.

البته انجامک تبلیغات تنها یکی از موارد کاربرد چنین روش چاپی است. برای چاپ انواع نقشه ها و پوسترهای مختلف نیز می توان از این مدل چاپ دیجیتال، استفاده کرد. از این رو بسیاری از افراد از جنبه های تزئینی این مدل چاپ برای تغییر در دکوراسیون فضای داخلی و یا بیرونی خود استفاده می کنند. البته که استفاده از چنین چاپی برای انجام تبلیغات داخلی و محیطی مانند تبلیغات در نمایشگاه ها، فروشگاه ها، رستوران ها، نشست ها و … همچنان محبوبیت بالایی دارد.

انواع روش های انجام چاپ پلات لمینت

حال که به صورت مختصر با این روش چاپ آشنا شدید، زمان آن رسیده است که شما را با روش های مختلف چاپ پلات و لمینت آشنا کنیم. به صورت معمول این مدل چاپ به دو روش سرد و گرم قابل انجام است.

چاپ پلات لمینت گرم

در این روش برای چاپ، از حرارت استفاده می کنیم. از این رو نام لمینت گرم را بر آن گذاشته اند. این حرارت موجب می شود که لمینت یک حالت چسبندگی پیدا کرده و بتواند محصول و یا تصویری که قرار است چاپ شود را در بر بگیرد. این چاپ می تواند در ضخامت های مختلف، بسته به سفارش شما صورت بگیرد. لمینت ها دارای نوع مات و براق هستند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

چاپ پلات لمینت سرد

این روش، شباهتن بسیار زیادی با روش لمینت گرم دارد. تفاوت این دو در آن است که در این روش، از حرارت برای انجام چاپ، استفاده نمی شود. این نوع لمینت ها نیز به صورت های مات و براق مورد استفاده قرار می گیرند. روش لمینت سرد نیز قابل انجام با ضخانمت های مختلف است. از مهمترین معایب روش چاپ پلات و لمینت سرد این است که تنها امکان چاپ بر روی یک طرف کار وجود دارد.

علاوه بر حرارت، تفاوت دیگری نیز در این دو روش وجود دارد. برای مثال، در روش لمینت گرم تنها از کاغذ کوتد استفاده می شود، اما در لمینت سرد شما می توانید از هر نوع کاغذ دیگری مانند گلاسه و … نیز استفاده کنید.

مزایای چاپ پلات لمینت

از مهمترین مزایای این روش چاپ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیفیت نهایی چاپ بسیار بالا خواهد بود.
 • تصویر نهایی در نهایت زیبایی به چاپ خواهد رسید.
 • قیمت چاپ در این روش بسیار مقرون به صرفه است.
 • محصول نهایی به سرعت خشک خواهد شد.
 • امکان چاپ در انواع عرض های مختلف تا 1.5 متر وجود دارد.
 • تصویر چاپ شده در برابر شرایط محیطی مانند باران، گرد و خاک، نور مستقیم خورشید، چروک شدن و … دارای مقاومت مناسبی است.
 • به سادگی می توان محصول نهایی را با یک دستمال تمیز کرد.

انواع مختلف چاپ پلات لمینت

همانطور که در قسمت های قبل اشاره ای انجام شد، چاپ پلات و لمینت در انواع مختلفی قابلیت انجام دارد. از مهمترین انواع چنین چاپی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چاپ پلات و لمینت مات
 • چاپ پلات و لمینت براق
 • چاپ پلات و لمینت سلفون مخملی
 • چاپ پلات و لمینت سلفون ماسه ای

معرفی چاپ پلات لمینت مات

یکی از پرکاربردترین نوع چاپ پلات و لمینت، چاپ مات است. در این روش تصویر نور زیادی را بازتاب نخواهد داد و از این رو کیفیت کار، افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد. اگر می خواهید از چنین چاپی نهایت بهره را ببرید، بهتر است تصویر یا نقش خودتان را بر روی کاغذهای گلاسه چاپ کنید. از چاپ پلات و لمینت مات بیشتر در فضاهایی مانند نمایشگاه ها و … استفاده می شود.

معرفی چاپ پلات لمینت براق

یکی دیگر از روش های چاپ پلات و لمینت، چاپ براق است. در این روش، محصول نهایی نور محیط را بازتاب کرده و کیفیت کار، افت پیدا می کند. از این رو، استفاده از چنین چاپی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

نتیجه گیری

یکی از بهترین روش های چاپ دیجیتال، چاپ پلات و لمینت است. در این چاپ از پلاتر استفاده شده و بر روی محصول نهایی یک روکش لمینت می کشند. بدین صورت تصویر مقاومت و استحکام بیشتری را تجربه خواهد کرد. امروزه از دو روش لمینت سرد و لمینت گرم برای چاپ پلات و لمینت استفاده می شود. این دو روش تفاوت های عمده ای با یکدیگر دارند که از مهمترین آن ها می توان به استفاده از گرما و نوع کاغذ مختلف اشاره کرد. از انواع چاپ پلات و لمینت عبارت اند از: چاپ مات، چاپ براق، چاپ سلفون ماسه ای و … .

مشاوره