چاپ افست

چاپ با کیفیت بالا در تیراژ بالا

چاپ افست چیست؟ امروز می خواهیم در مورد چاپ‌افست صحبت کنیم چرا که این مدل چاپ، در صنعت نشر کاربرد زیادی دارد و استفاده از آن، توانسته است تحولات عظیمی در این صنعت مهم به وجود بیاورد و ما می خواهیم از طریق آشنایی با قابلیت های این مدل چاپ، اطلاعات خود را در رابطه با مزیت های آن افزایش دهیم. به شما نیز پیشنهاد می کنیم که تا پایان این بحث با ما همراه باشید تا این فناوری مهم و کارایی های آن را بهتر بشناسید.

معرفی چاپ‌افست

چاپ افست چاپی است که در آن متون و تصاویر مورد نظر ابتدا بر روی یک سطح لاستیکی استوانه ای شکل بر گردانده می شوند و سپس از طریق فشاری که با یک استوانه دیگر بر آن ها وارد می شود، چاپ می شوند و مهم ترین مزیت این مدل چاپ این است که ماشین چاپ آن در قیاس با سایر دستگاه های چاپ، سرعت و دقت بیش تری دارد. این در حالی است که این وسیله با استفاده از قابلیت های منحصر به فردی که دارد، تصاویر و متون را با کیفیت بسیار بالایی چاپ می کند و به همین دلیل، امروزه برای چاپ محصولات بسیاری از آن استفاده می شود که مهم ترین آن ها، عبارتند از:

1. چاپ کاتالوگ

چاپ کاتالوگ، یکی از مهم ترین کارایی های چاپ‌افست محسوب می شود چرا که معمولا در چاپ کاتالوگ، به کیفیت خروجی اهمیت زیادی داده می شود و همان طور که پیش از این نیز اشاره شد محصولاتی که از طریق چاپ افست منتشر می شوند، از لحاظ کیفیت واقعا بی نظیر هستند. این در حالی است که قیمت استفاده از این چاپ برای منتشر کردن کاتولوگ، بسیار مقرون به صرفه است.

2. چاپ تبلیغات بر روی سلفون

استفاده از چاپ‌افست به منظور چاپ تبلیغات بر روی سلفون، یکی دیگر از کارایی های این مدل چاپ است و لازم به ذکر است که محصولاتی که در این حوزه تولید می شوند در صنعت بسته بندی کاربرد زیادی دارند.

3. چاپ پاکت

یکی دیگر از حوزه هایی که از این مدل چاپ استفاده می کند، حوزه چاپ پاکت است و از آن جایی که این مدل چاپ کارایی بسیار خوبی دارد، استفاده از آن باعث شده است که کیفیت خروجی ها بسیار افزایش پیدا کند.

4. چاپ افست لیبل

یکی دیگر از حوزه هایی که چاپ افست را به کار می گیرد، حوزه چاپ لیبل است و معمولا محصولاتی که در این حوزه تولید می شوند، در حوزه تبلیغات مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال نیز می توان به لیبل وسایلی مثل سی دی و دی وی دی، اشاره کرد.

5. چاپ سربرگ های ادرای

یکی دیگر از حوزه های استفاده از چاپ افست، حوزه چاپ سربرگ های اداری است و از جایی که امروزه تجارت های بسیاری برای معرفی کسب و کار خود به چاپ سربرگ های اداری روی می آورند، می توان گفت که این حوزه یکی از مهم ترین موارد به کارگیری چاپ‌افست محسوب می شود.

چاپ کارت ویزیت

حوزه دیگری که از چاپ افست استفاده می کند، حوزه چاپ کارت ویزیت است و مهم ترین دلیل به کارگیری چاپ افست در این حوزه این است که آن می تواند چاپ ریز ترین اجزاء کارت را بهترین نحو ممکن انجام دهد.

6. چاپ بروشور

چاپ بروشور یکی دیگر از کارایی های این مدل چاپ است و از آن جایی که معمولا بروشور ها در تعداد بالایی چاپ می شوند، انتخاب چاپ افست برای انجام این کار، می تواند مزیت های بسیاری داشته باشد. به طور مثال می تواند هزینه ها را کاهش دهد، چرا که در این نوع چاپ بروشور ها با استفاده از کاغذ هایی که وزن کمتری دارند، چاپ می شوند. این در حالی است که در سایر روش ها فرد مجبور می شود هزینه بسیار بالایی را برای چاپ بروشو بپردازد.

7. چاپ فولدر

یکی دیگر از موارد به کارگیری چاپ افست، چاپ فولدر است و از آن جایی که دقت چاپ افست در قیاس با سایر انواع چاپ، بسیار بیشتر است فولدر هایی که با استفاده از آن چاپ می شوند از لحاظ کیفیت در رده بسیار بالایی قرار دارند.

چاپ افست پوستر

آخرین حوزه ای که از این مدل چاپ استفاده می کند، حوزه چاپ پوستر هایی است که برای تبلیغ یک حرفه یا یک محصول طراحی می شوند. شایان ذکر است که قابلیت های بی نظیر این مدل چاپ، نقش بسیار مهمی در ارتقا کارایی این مدل پوستر ها داشته است. به همین دلیل نیز معمولا کسانی که از روش چاپ پوستر برای تبلیغ استفاده می کنند، پوستر هایی که با چاپ افست، منتشر می شوند را به سایر نمونه ها ترجیح می دهند.

نکته ای مهم در چاپ افست

ما در قسمت های قبل، سعی کردیم که کارایی چاپ افست را به طور کامل برای شما توضیح دهیم و هدفمان نیز این بود که شما را با قابلیت های منحصر به فرد این چاپ آشنا کنیم. اما در این قسمت لازم است این نکته را نیز یادآوری کنیم که کیفیت محصولاتی که با چاپ افست منتشر می شوند، تا حد زیادی به کیفیت طراحی طرح اولیه محصول مورد نظر بستگی دارد. به همین دلیل اعتقاد ما این است که امر طراحی، حتما باید توسط یک فرد متخصص و کاردان صورت بگیرد و موضوع بسیار مهمی که در این رابطه وجود دارد این است که بی توجهی به این نکته می تواند کارایی محصول مورد نظر را به شدت پایین بیاورد. از این رو توصیه ما به کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند این است که در حین انجام کار، این موضوع را حتما جدی بگیرند.

نتیجه گیری

امروز در مورد چاپ افست صحبت کردیم و سعی کردیم که مهم ترین کارایی های این مدل چاپ را به اطلاع شما برسانیم و هدف مان این بود که اطلاعات شما را در رابطه با دنیا چاپ و نشر، افزایش دهیم و بتوانیم بیشتر شما را با این حوزه مهم آشنا کنیم. در آخر نیز امیدواریم که در محقق کردن هدف خود موفق شده باشیم و مباحثی که مطرح کردیم، برای آشنایی شما با این عرصه، مفید باشد.

مشاوره