چاپ پلات لمینت

چاپ پلات

چاپ پلات

چاپ پلات در تبلیغات چه تاثیری دارد؟ امروزه روش های مختلفی از چاپ در بازار موجود است. این روش ها دارای تفاوت های مختلفی با یکدیگر هستند، اما از مهمترین تفاوت بین این روش ها می توان به تفاوت در نوع کاغذی که استفاده می کنند، اشاره کرد.

یکی دیگر تفاوت های مهم شیوه های مختلف چاپ، در فرایند چاپ است. در برخی از روش های چاپی از دستگاه اهی مختلف دیجیتال برای چاپ استفاده می شود. یکی از این روش ها، چاپ پلات است. ما در این مطلب قصد داریم تا شما را با این شیوه چاپ، بیشتر آشنا کنیم.

چاپ پلات

چاپ پلات چیست؟

چاپ پلات یکی از روش های چاپ بوده که امروزه طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. از این روش می توان به عنوان یکی از روش های مناسب برای چاپ بر روی کاغذهای مختلف اشاره کرد.

از مهمترین ویژگی های چاپ پلات، کیفیت نهایی کار است. در این چاپ از دستگاه های دیجیتالی به نام پلاتر استفاده می شود که می توانند محصولی بسیار با کیفیت و زیبا را به چاپ برسانند. افراد مختلف بسته به نیازشان، از این روش چاپی به صورت های گوناگونی استفاده می کنند.

به کمک چاپ پلات می توان میزان شدتی که در رنگ های تصویر شما وجود دارد را افزایش داد و بدین صورت، محصول نهایی شما، با کیفیت تر دیده خواهد شد.

همچنین شما این امکان را دارید تا با ایجاد یک لایه محافظ به نام لمینت بر روی این مدل چاپ، مقاومت آن را بالا برده و در نتیجه طول عمر محصول خود را افزایش دهید. از پلات لمینت به عنوان یکی از بهترین و زیباترین روش های چاپی در بازار یاد می شود. این روش به شما اجازه می دهد تا هر نوع تصویر، عکس، طرف و یا حروفی را بر روی انواع مختلف کاغذ پیاده کنید.

انوع مختلف کاغذ در فرایند چاپ‌پلات

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، می توان از روش چاپ پلات، برای چاپ بر روی انواع مختلف کاغذ استفاده کرد. هر کدام از کاغذهای استفاده شده در این چاپ دارای ویژگی هایی بوده و در موارد خاصی استفاده می شوند. از مهمترین کاغذهایی که در چاپ پلات از آن ها استفاده می کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاغذ کوتد
  • کاغذ گلاسه
  • کاغذ فتوگلاسه

هر کدام از این کاغذها را می توان به کمک چاپ پلات مورد استفاده قرار داد. ما در ادامه به صورت کامل در خصوص چاپ بر روی هر کدام از این کاغذها، بیشتر صحبت خواهیم کرد.

چاپ پلات چیست؟

چاپ‌پلات بر روی کاغذ کوتد

یکی از کاغذهای پرکاربرد موجود در بازار، کاغذ کوتد است. این کاغذ در مقایسه با کاغذهای تحریر و ساده موجود در بازار، مزایای منحصر به فردی دارد. کاغذ کوتد را از یک سری مواد پلیمری خاص تولید می کنند که می تواند به صورت یک رو و یا دورو صورت طراحی شوند.

همچنین این مدل کاغذها می توانند کیفیت چاپ شما را به سادگی افزایش دهند. از آن جایی که بر روی کاغذ کوتد یک پوشش پلیمری وجود دارد، مقاومت آن برابر عوامل خارجی افزایش پیدا کرده است.

باید بدانید که این کاغذها در زمان چاپ پلات، جوهر کمتری را مصرف می کنند، زیرا جذب جوهر در آن ها کمتر بوده و نیاز به جوهر کمتری دارند. به بیان دیگر، این کاغذ رنگ را به خودش جذب نخواهد کرد. به دلیل همین ویژگی، از چاپ پلات کاغذ کوتد می توان در نشریات، مجله ها و … استفاده کرد.

چاپ‌پلات بر روی کاغذ گلاسه

یکی دیگر از کاغذهایی که در چاپ پلات به صورت عمده استفاده می شود، کاغذ گلاسه است. این کاغذ دارای ویژگی هایی بوده که آن را از سایر کاغذهای موجود در بازار متمایز کرده است.

کاغذ گلاسه دارای یک لایه برالق و یکدست بوده که می تواند فرایند چاپ را به خوبی به انجام رسانده و در نهایت منجر شود تصویر نهایی شما با کیفیت مثال زدنی به چاپ برسد. در زمان چاپ پلات بر روی کاغذ گلاسه، جوهر به صورت کاملا یک دست بر روی سطح کاغذ پخش شده و زیبایی تصویر را بالا خواهد برد.

هر زمان که نیاز داشتید تصاویر با جزئیات زیاد و رنگ های مختلف را به چاپ برسانید، می توانید از کاغذ گلاسه و چاپ پلات استفاده کنید. برای این موارد در هنگام سفارش از شرکت مورد نظر مثل شرکت چاپان درخواست نمایید که از نوع کاغذ مورد نظر استفاده نمایند.

چاپ‌پلات بر روی کاغذ کوتد

چاپ‌پلات بر روی کاغذ فوتوگلاسه

یکی از کاغذهایی که شاید کمتر نام آن به گوش شما خورده باشد، کاغذ فوتوگلاسه است. این کاغذ از نوعی کاغذ بسیار مرغوب ساخته شده است که دارای یک سطح صاف وصیغلی است.

یکی از مواد تشکیل دهنده این کاغذ ژلاتین بوده که در زمان چاپ‌پلات، با جوهر ترکیب شده و همین امر موجب افزایش کیفیت و زیباتر شدن رنگ ها به کار رفته در تصویر خواهد شد. از این مدل کاغذها در زمانی که نیاز به یک محصول بسیار لوکس و باکیفیت است، استفاده می شود.

بیشترین کاربرد کاغذهای فوتوگلاسه در حوزه هایی مانند معماری، گرافیک، طراحی داخلیف آثار هنری و … است. دقت در رنگ بندی خروجی موجب شده تا افراد زیادی علاقه مند به استفاده از چنین کاغذی داشته باشند.

موارد استفاده از چاپ پلات

همانطور که تا بدین جا اشاره کردیم، چاپ پلات یکی از باکیفیت ترین و مرغوب ترین نوع چاپ تصاویر است. افرادی که به دنبال یک محصول نهایی بی نظیر هستند، به سمت استفاده از چنین چاپی حرکت می کنند.

برای مثال می توان از این چاپ برای چاپ انواع تصاویر شخصی در گالری های مختلف استفاده کرد. همچنین نمی توان نقش آن را در صنعت تبلیغات نادیده گرفت. عنصر جذابیت یکی از مهمترین عناصری است که باید در تابلوهای تبلیغاتی باشد و این عنصر را می توان در چاپ پلات پیدا کرد.

البته باید بدانید که از آن جایی چاپ پلات دارای سرعت پایینی است، نمی توان از آن برای چاپ در تیراژ های بالای استفاده کرد. این کار باعث افت محسوسی در فرایند چاپ خواهد شد. از سوی دیگر به دلیل بالا بودن قیمت چاپ در این روش، افرادی که به دنبال چاپ در تعداد بالا و هزینه کم هستند، نمی توانند چاپ پلات را تجربه کنند.

نتیجه گیری

یکی از روش های نوین چاپ، چاپ‌پلات است. در این روش می توان از دستگاه هایی چاپ به نام، پلاتر استفاده کرد و بر روی تصویر نهایی یک لایه محافظ با نام لمینت قرار داد. این لایه می توان مقاومت و استحکام تابلو شما را چندین برابر کند. از این چاپ بیشتر در مواقعی استفاده می شود که هدف رسیدن به یک تصویر بسیار باکیفیت باشد. باید بدانید که می توان در چاپ پلات از انواع کاغذهای مختلف مانند کاغذ کوتد، گلاسه و فوتوگلاسه استفاده کرد. در ضمن چاپ پلات تنها با استفاده از دستگا های چاپ پلات لمینت انجام پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *