چاپ دیجیتال

چاپ سریع ، با بالاترین کیفیت

چاپ دیجیتال چیست؟ اگر نگاهی به تاریخ چاپ بیاندازید، متوجه می شوید که از دیرباز، سیستم های مختلف چاپی تکنولوژی های گوناگونی را تجربه کرده اند. از چاپ سنگی و سربی گرفته تا چاپ افست و جدید. همه این موارد نشان می دهد که صنعت چاپ چقدر در زندگی روزمره بشر، دارای اهمیت است. یکی از مهمترین دلایل تغییر در شیوه های مختلف چاپ، پیشرفت تکنولوژی بوده است. این پیشرفت موجب شده است تا امروزه چاپ دیجیتال برای تبدیل کردن تصاویر به محصولات چاپی باکیفیت مورد استفاده قرار بگیرد.

چاپ دیجیتال چیست؟

در واقع چاپ دیجیتال مجموعه از روش های مختلف چاپی است که برای انجام آن از دستگاه های جدید و پیشرفته دیجیتال استفاده می شود. از مهمترین این دستگاه های می توان به انواع دستگاه های لیزری، جوهر افشان و … اشاره کرد. استفاده از چنین دستگاه هایی می تواند کیفیت نهایی کار را به شدت بالا ببرد. از این رو می توان از چاپ دیجیتال به عنوان یک روش چاپی بسیار مرغوب نام برد. همین مزایا باعث شده است تا افراد زیادی خواهان استفاده از چنین چاپی باشند.

البته باید بدانید که چاپ دیجیتال سرعت پایینی دارد، اما این عیب منجر نمی شود تا از این روش استفاده نکنیم. در این مدل چاپ، در ابتدا تصویر بر روی یک کامپیوتر ارسال می شود. سپس کامپیوتر که به دستگاه چاپ وصل است، دستور چاپ شدن را به دستگاه می دهد. این دستگاه دستور را دریافت کرده و سپس شروع به انجام چاپ می کند. پس در هر فرایند چاپی که ما شاهد حضور دستگاه های جدید متصل به کامپیوتر باشیم، می توانیم نام چاپ دیجیتال را به آن اطلاق کنیم. برای مصال پرینترهای معمولی نیز در دسته چاپ دیجیتال قرار داند.

مزایای استفاده از چاپ دیجیتال

شاید تا بدین جای مطلب نیز به خوبی متوجه شده باشید که این روش چاپ چه مزایای بسیار زیادی را با خود به همراه دارد. از مهمترین و بارزترین مزیت این روش می توان به کیفیت نهایی بسیار بالای ان اشاره کردو در واقع همین کیفیت کار در تیراژهای پایین است که افراد زیاد تصمیم می گیرند حتی هزینه های بیشتری را متقبل شوند اما از روش چاپ دیجیتال بهره بگیرند. زیبایی و جلوه بصری فوق العاده در انتهای چاپ دیجیتال، یکی از مزیت های بزرگ آن به حساب می آید.

از سوی دیگر کار با دستگاه اهی دیجیتال در مقایسه با دستگاه های چاپ قدیمی راحت تر بوده و به افراد با مهارت های به خصوص نیازی ندارد. در حالی که روش های قبلی به یک اپراتور مخصوص نیاز داشت، در این شیوه این فرد حذف می شود. پس کاهش نیرو انسانی، یکی دیگر از مزایای این شیوه چاپ است. از سوی دیگر باید بدانید که می توانید این روش چاپ را بر روی کاغذهای مختلفی با اهداف گوناگونی انجام دهید.

موارد کاربرد چاپ دیجیتال

یکی از مهمترین مواردی که باعث می شود افراد از چاپ دیجیتال استفاده کنند، کیفیت نهایی کار است. پس هر زمان کیفیت به عنوان مهمترین فاکتور در فرایند چاپ مطرح شد، می توان از چاپ دیجیتال استفاده کرد. از مهمترین حوزه هایی که کیفیت حرف اول را می زند، می توان به صنعت تبلیغات اشاره کرد. از این رو به سادگی می توان متوجه شد که چاپ دیجیتال نقش عظیمی را در صنعت تبلیغات ایقا می کند. افراد برای اینکه بتوانند محصولات، خدمات و یا اطلاعات خودشان را در اختیار دیگران قرار دهند، از این چاپ استفاده می کنند.

البته باید بدانید که هزینه چاپ به کمک این روش بالاتر از سایر چاپ ها می باشد، اما زمانی که شما چاپ خودتان را در تیراژهای پایین صورت دهید، متوجه می شوید که نه تنها هزینه های شما افزایش نیافته بلکه بسیار مقرون به رفه نیز خواهد بود. پس استفاده از چنین روشی در حوزه تبلیغات، طرفداران بسیار زیادی دارد. محصولات زیادی هستند که به کمک این چنین چاپی تولید می شوند. از مهمترین محصولات تبلیغاتی که به کمک چاپ دیجیتال تولید می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چاپ کارت پستال

کارت پستال ها قطعات کاغذی هستند که بیشتر برای مناسب ها و رویدادهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. این کارت های پستال که به کمک چاپ دیجیتال تولید می شوند بر روی خود نوشته و حروف مختلفی خواهند داشت.

بروشور

یکی از روش های مهم تبلیغاتی، استفاده از انواع بروشورها است. این قطعات کاغذی بیشتر برای در اختیار قرار دادن اطلاعات خاصی به مخاطبین تولید می شوند. همچنین می توان از آن ها برای تشویق افراد به خرید خدمات و یا محصولات نیز استفاده کرد. برای چاپ برشور از چاپ دیجیتالی استفاده می شود.

تراکت

تراکت های تبلیغاتی را می توانید به وفور در شهرها مشاهده کنید. این تراکت ها بر روی خود عبارات مختلفی را حک دارند و بیشتر برای ترغیب افراد برای خرید از یک محصول و یا خدمات مورد استفاده قرار می گیرند. چاپ تراکت یک روش تبلیغاتی محسوب می شود.

سربرگ

یکی از عناصر مهم اداری، سربرگ ها هستند. معمولا سربرگ ها توسط اداره ها و شرکت های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. بر بروی این سربرگ ها می تواند اطلاعات مختلفی را چاپ کرد که از مهمترین آن ها می توان به لوگو شرکت یا شماره های تماس اشاره کرد.

پوستر

یکی از مهمترین مواردی که به کمک چاپ دیجیتال انجام می شود، چاپ پوستر است. پوسترها بیشتر برای معرفی خدمات مورد استفاده قرار می گیرند. از ان جایی که یک پوستر باید بتواند به سادگی توجهات را به خودش جلب کند باید کیفیت چاپ آن در نهایت ممکن صورت بگیرد.

کتاب

امروزه کتاب های زیادی را به کمک چاپ دیجیتال به چاپ می رسانند. کتاب هایی که دارای کاغذ گلاسه هستند، از مهمترین نوع این کتاب ها می باشند. به صورت معمول این مدل کتاب ها دارای مقامت و طول عمر بسیار بیشتری هستند.

کاتالوگ

یکی دیگر از مهمترین ابزارهای تبلیغاتی، چاپ کاتالوگ ها هستند. امروزه کمتر شرکت و یا کسب و کاری را می توان پیدا کرد که از انواع کاتالوگ ها برای معرفی خدمات، محصول و … استفاده نکرده باشد. البته بیشتر از کاتالوگ ها برای معرفی اتواع محصولات استفاده می کنند.

تقویم

تقویم ها را هم می توان به کمک چاپ دیجیتال تولید کرد. بیشتر این تقویم ها، تقویم های شرکتی و تبلیغاتی بوده که بر روی کاغذهای گلاسه به چاپ می رسند.

کارت ویزیت

هر کسب و کاری مجبور است برای معرفی خودش، یک کارت ویزیت داشته باشد. معمولا تنها نام کسب و کار و شیوه های ارتباطی با چاپ کارت ویزیت امکان پذیر است.

نتیجه گیری

یکی از روش های نوین چاپ، چاپ دیجیتال است. در این روش از دستگاه های متصل به کامپیوتر جدیدی استفاده می شود که کیفیت نهایی کار را افزایش می دهند. چاپ دیجیتال یک روش مطمئن برای چاپ انواع محصولات چاپی است. امروزه به صورت عمده از این مدل چاپ در صنعت تبلیغات استفاده می کنند. از مهمترین محصولاتی که به کمک چاپ دیجیتال به چاپ می رسند می توان به پوستر، کارت پستال، کارت ویزیت، کاتالوگ، بروشور و … اشاره کرد.

مشاوره