چاپ سالونت و اکو سالونت

چاپ چرم

چاپ‌چرم به کمک دستگاه یووی uv

چاپ چرم در صنعت امروزی چه کاربردی دارد؟ امروزه تولید کنندگان در تلاش هستند تا چاپ بر روی هر نوع محصولی را انجام دهند. به کمک چاپ می توان به سادگی زیبایی و جلوه بصری خاصی را به محصولات مورد نظر اضافه کرد البته برخی از افراد نیز می خواهند به کمک چاپ، تبلیغات مختلف خودشان را انجام دهند.

یکی از محصولاتی که چاپ بر روی آن بسیار محبوبیت دارد، چرم است. امروزه دو نوع چرم طبیعی و مصنوعی در بازار وجود دارد که به کمک دستگاه های چاپ، می توان چاپ‌چرم را تجربه کرد.

چاپ چرم

چاپ‌چرم چیست؟

شاید توضیح این نکته که چاپ چرم چیست، تنها تکرار واضحات باشد، اما باید بدانید که چاپ‌چرم به فرایندی گفته می شود که به کمک دستگاه های مختلف، بر روی انواع محصولات چرمی، عبارت یا تصاویری را چاپ کرد.

امروزه به لطف دستگاه های مختلف چاپ، می توان هم بر روی چرم طبیعی و هم بر روی چرم مصنوعی، هر چیزی را چاپ کرد. برخی از افراد این دیدگاه را دارند که چاپ چرم دارای کیفیت و ماندگاری بسیار مناسبی نخواهد بود، اما باید بگوییم که این دسته از افراد، کاملا در اشتباه به سر می برند.

به کمک تکنولوژی های جدید و دستگاه های قدرتمندی که امروزه در بازار موجود است، می توان به سادگی هر نوع عبارت یا طرحی را بر روی چرم چاپ کرد که علاوه بر کیفیت بسیار بالا، ماندگاری بالایی هم داشته باشد. ما در ادامه بیشتر در خصوص راه ها و روش های چاپ‌چرم صحبت خواهیم کرد.

انواع مختلف چرم برای چاپ

همانطور که در قسمت قبل نیز اشاره کردیم، امروزه دو نوع چرم در بازار وجود دارد. چرم طبیعی و چرم مصنوعی. می توان به کمک دستگاه های لیزری و چاپ های صنعتی بر روی هر کدام از این دو چرم، عبارات و یا نقش و نگارهایی را چاپ کرد. اما اجازه دهید تا چاپ‌چرم بر روی هر کدام از این دو مورد را به صورت جداگانه توضیح دهیم.

چرم طبیعی

به چرمی که از پوست حیوانات ساخته شده است، چرم طبیعی گفته می شود. این چرم در سه دسته، سبک، نیمه سنگین و سنگین دسته بندی می شود. چرم سبک که از حیواناتی مانند بز و بره تولید شده است، قیمت کمتری از سایز چرم های موجود در بازار دارد. از این چرم برای تولید لوازمی که کمتر در معرض آسیب یا ضربه هستند، استفاده می کنند. از مهمترین تفاوتی که این مدل چرم با چرم مصنوعی دارد، می توان به این نکته اشاره کرد که چاپ چرم بر روی چرم طبیعی، ماندگاری بسیار بیشتری دارد. البته روند ان، سخت تر نیز می باشد.

چرم مصنوعی

به چرم هایی که به جای استفاده از پوست حیوانات از موادی که توسط انسان ساخته شده اند، تولید می شوند، چرم مصنوعی می گویند. این مدل از چرم ها بیشتر از چرم گیاهی، پارچه ای یا پلاستیک ساخته شده اند. برای مثال انواع به خصوصی از چرم پی وی سی وجود دارد که شیاهت بسیار زیادی به چرم های طبیعی دارند. این مدل از چرم ها در مقایسه با چرم طییعی به دلیل این که توسط انسان تولید می شوند، یک دست تر و یکنواخت تر هستند. از این رو چاپ چرم بر روی چرم مصنوعی راحت تر خواهد بود.

انواع مختلف چرم برای چاپ

انواع روش های چاپی چرم کدام اند؟

حال در این قسمت قصد داریم تا شما را با روش های چاپ‌چرم بیشتر آشنا کنیم. در زمان های قدیم از یک سری قالب هایی که داری طرح چاپی بودند برای چاپ استفاده می کردند. اما رفته رفته با ظهور دستگاه ها و روش های مختلف چاپ، دیگر استفاده از این مدل ها قدیمی شده است. امروزه از دو دستگاه یووی uv و چاپ اکوسالونت برای چاپ بر روی چرم استفاده می کنند.

چاپ‌چرم به کمک دستگاه یووی uv

یکی از دستگاه هایی که به کمک آن می توان بر روی محصولات چرم، کارهای چاپ را انجام داد، دستگاه چاپ یووی است. این دستگاه ها می توانند به کمک جوهر سفید و سایر جوهرهای رنگی، طرح ها و مدل های مختلفی را بر روی چرم، چاپ کنند. همین امر موجب شده است تا بتوان چرم های سیاه و سفید را به چرم های رنگی نیز بدل کرد. به کمک دستگاه های یووی می توان هر گونه طرحی را با نهایت دقت بر روی انواع چرم ها پیاده سازی کرد.

دلیل چنین نام گذاری بر روی این دستگاه ها این است که بعد از چاپ‌چرم، از اشعه uv برای خشک کردن استفاده م کنند. از همین رو محصول نهایی در برابر گرما، رطوبت، خش خوردگی و … مقاومت مناسبی پیدا خواهد کرد.

چاپ چرم به کمک دستگاه اکوسالونت

علاوه بر دستگاه یووی، دستگاه چاپ اکوسالونت و سالونت  نیز برای چاپ‌چرم مورد استفاده قرار می گیرند. البته باید اشاره کرد که این دستگاه ها نمی توانند از جوهر سفید برای چاپ استفاده کنند، اما همچنان به کمک آن ها می نوان طرح ها و نقش و نگارهای باکیفیتی را بر روی چرم پیاده سازی کرد. این دستگاه می تواند جوهر اکوسالونت را به کمک تبخیر سریع، به خورد چرم بدهد و به دلیل نفوذ عمقی این جوهر به چرم، ماندگاری ان را بالا ببرند.

از این رو کیفیت نهایی کار بسیار مناسب خواهد بود. البته به کمک حلال های شیمیایی می توان این جوهرها را از سطح چرم، پاک کرد.

انواع روش های چاپ چرم کدام اند؟

موارد کاربرد چاپ‌چرم

امروزه بنا به دلایل گوناگونی از چاپ‌چرم استفاده می شود. این دلایل می تواند صرفا تزئینی باشد یا برای تبلیغات مورد استفاده قرار بگیرد. شرکت های تجاری و برندهای مختلف برای چاپ لوگو خود بر روی محصولاتی مانند تقویم ها، سالنامه ها، دفترچه های یادداشت و … از چاپ‌های چرمی استفاده می کنند.

البته نباید چاپ لوگو و مشخصات محصول را بر روی محصولات چرمی فراموش کنیم. شرکت های بزرگی بر روی محصولات خود مانند شلوار، کاپشن، کیف، دستکش، پوتین، کمربند و … از چنین چاپی بهره می برند.

همچنین افراد مختلف می توانند به کمک چاپ طرح های دلخواه خودشان را صرفا برای تزئین بیشتر روی محصولات چرمی چاپ کنند. ازآن جایی که چاپ بر روی چرم به کمک دستگاه های مختلف با کیفیت بالایی انجام پذیر است، در نهایت می توان یک محصول زیبا و چشم نواز به دست آورد.

نتیجه گیری

امروزه شرکت ها و افراد بسیار زیادی در تلاش هستند تا به مقاصد مختلفی بر روی محصولاتی چرمی، عملیات چاپ را اتجام دهند. چاپ‌چرم می تواند بر روی محصولات با چرم طبیعی و چرم مصنوعی انجام بگیرد.

از مهمترین دستگاه هایی که برای چاپ‌های چرمی استفاده می شوند می توان به دستگاه های یووی uv و دستگاه اکوسالونت اشاره کرد. از مهمترین کاربردهای چاپ چرم می توان به تبلیغات، تزئین محصولات چرمی، معرفی محصول و … اشاره کرد.

برای اینکه چاچ بر روی چرم با کیفیتی داشته باشید، بهترین کار را از مجموعه چاپان دریافت نمایید. چرا که با قیمت مناسب و دستگاه های جدید در حال حاضر می تواند یک چاپ عالی و مناسب ارائه نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *